Κυριακή, 1 Απριλίου 2012

Δόξα Ορμύλιας - Ανθεμούς Γαλάτιστας 1-0 (βίντεο)

Σήμερα το απόγευμα, η Δόξα επικράτησε με 1-0 επί του τρίτου Ανθεμούντα Γαλάτιστας, έκανε νέο ρεκόρ 13 συνεχόμενων νικών και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του πρωταθλήματος!
Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Άρη Κασσανδρείας που με το σημερινό στραβοπάτημά του στην έδρα των Σημάντρων (2-2), η διαφορά έπεσε στον ένα (1) βαθμό.

Μπορεί στις κερκίδες να μην ήταν οι παλαίμαχοι "αστέρες" που σας ενημέρωσε το blog μας (δείτε εδώ) αφού ήταν ένα πρωταπριλιάτικο αστείο, όμως ο κόσμος πάρα πολύς (πάνω από 300 άτομα!)  και βοήθησε όσο περισσότερο μπορούσε τους παίκτες της Δόξας, για να κατακτήσουν αυτήν την πολυπόθητη νίκη.
Το παιχνίδι κρίθηκε από το πολύ ωραίο γκολ που πέτυχε ο Ζαχαράκης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Λανταβού Γιάννη, που έπαιζε ενώ ήταν άρρωστος!
Στο πρώτο ημίχρονο, εκτός από το γκολ, σπουδαίες ευκαιρίες έχασαν οι Μπλιουκάς και Θαλασσάς, για να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας μας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας έπαιξε πιο πολύ για να κρατήσει το σκορ και δε δημιούργησε σπουδαίες ευκαιρίες, όμως ούτε και οι αντίπαλοι κατάφεραν να μας απειλήσουν εκτός από μία φάση κοντά στο 70'.

Η βαθμολογία των πέντε πρώτων,πλέον έχει ως εξής:
1) Κασσάνδρα 65
2) Ορμύλια 64
3)Γαλάτιστα 59
4)Φώκιες 58
5)Σήμαντρα 42

Με νίκη επί των Καλυβών την τελευταία αγωνιστική, εξασφαλίζει οριστικά τη 2η θέση και τη συμμετοχή της στον τελικό πρωταθλήματος απέναντι στον Άρη Κασσανδρείας, αφού η διαφορά από την τρίτη Γαλάτιστα θα είναι μεγαλύτερη ή ίση από τους 5 βαθμούς.
Η Δόξα μπορεί να παίζει την επόμενη και τελευταία αγωνιστική τις Καλύβες εκτός έδρας, αλλά το μυαλό όλων σίγουρα βρίσκεται στον τελικό του πρωταθλήματος στην έδρα του Άρη Κασσανδρείας.
Δείτε αναλυτικά τι αναφέρει η Ε.Π.Σ. Χαλκιδικής στη σελίδα της:
Ο αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας ( με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ) για την οριστική κατάληψη των δυο πρώτων θέσεων του βαθμολογικού πίνακα. Σε περίπτωση νίκης της γηπεδούχου ομάδας, αυτή καταλαμβάνει οριστικά την 1η θέση, ενώ σε περίπτωση νίκης της φιλοξενούμενης ομάδας, ο αγώνας θα ξαναγίνει σε ουδέτερο γήπεδο που θα ορίσει η Ένωση.

Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοήθησαν, παίκτες, προπονητή, διοίκηση και κόσμο!!!