Κυριακή, 10 Ιουνίου 2012

Χρυσό στα 5.000 μ. και ατομικό ρεκόρ στα 10.000 μ. για τον Αντώνη!

Μέσα σε μία βδομάδα ο Ορμυλιώτης Αντώνης Παπαδημητρίου είχε 2 σπουδαίες επιτυχίες στα 5χλμ και στα 10χλμ. Στα 5χλμ, κατέλαβε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ενώ στα 10χλμ κατέλαβε την 11η θέση, ενώ βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ κατά ενάμιση περίπου λεπτά.
Δείτε αναλυτικότερα τι έκανε και στους δύο αγώνες:

Την προηγούμενη Κυριακή 3/6/12, ο Αντώνης συμμετείχε  στον αγώνα 10.000 μ. στα Μέγαρα όπου και τερμάτισε 11ος ανάμεσα σε συνολικά 80 περίπου αθλητές. Ο Αντώνης συμμετείχε στη 2η σειρά η οποία ήταν η καλύτερη (το δείχνουν οι χρόνοι), και τερμάτισε στην 11η θέση, ενώ βελτίωσε τον χρόνο του κατά ένα λεπτό και εικοσιένα δευτερόλεπτα (1.21").
Ο αγώνας αυτός ήταν πιο δύσκολος από τους προηγούμενους για τον Αντώνη, μιας και έγινε σε ταρτάν. Όμως, χωρίς να έχει τη δυνατότητα να προπονείται σε τέτοιο γήπεδο, και χωρίς να έχει τα ειδικά παπούτσια με καρφιά, κατάφερε και πήρε μία πολύ καλή θέση ανάμεσα σε κορυφαίους αθλητές!
Συγκεκριμένα οι πρώτοι οχτώ αθλητές, όπως μας δήλωσε ο Αντώνης, ανήκουν στην Εθνική ομάδα με αρκετές διακρίσεις ο καθένας.

Παρακάτω δείτε τους πρώτους 18 της 2ης σειράς του αγώνα των 10.000 στα Μέγαρα:

Μπορείτε να δείτε εδώ το βίντεο του αγώνα.

Σήμερα το πρωί, Κυριακή 10/6/12, ο Ορμυλιώτης αθλητής συμμετείχε στον αγώνα 5.000 μ. στο Καυτατζόγλειο για το Διασυλλογικό πρωτάθλημα. Αυτή η εβδομάδα ήταν δύσκολη για τον Αντώνη, καθώς τον ταλαιπωρούσε μία ίωση, και ο οργανισμός του ήταν εξαντλημένος. Χθες, Σάββατο, ήταν προγραμματισμένο να πάρει μέρος και στον αγώνα των 1500 μ., όμως δεν αισθανόταν πολύ καλά και τελικά δεν πήρε μέρος. Τελικά, σήμερα το πρωί, όχι μόνο κατάφερε να επανέλθει αλλά κατέλαβε και την 1η θέση, παρότι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα τον "καταδίωκαν" από κοντά δύο άλλοι αθλητές. Ο τερματισμός τον βρήκε 3" μπροστά από τον δεύτερο και 9" από τον τρίτο, και έτσι πρόσθεσε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στη συλλογή του!