Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2013

Τετράσφαιρος Ζαχαράκης για τη Δόξα Ορμύλιας!

Επιμέλεια: Λελεγιάννης Γιάννης

Προποντίς Ν. Μαρμαρά 0 - 4 ΔΟΞΑ Ορμύλιας
Σήμερα το απόγευμα, Σάββατο 2 Φεβρουαρίου, η Δόξα κέρδισε τον Μαρμαρά, στο γήπεδο της Νικήτης με το ευρύ σκορ 4-0!
MVP του αγώνα ο Μανόλης Ζαχαράκης που πέτυχε και τα τέσσερα γκολ, φτάνοντας έτσι τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι:
Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε δυνατά και στην πρώτη της καλή φάση διεκδίκησε πέναλτι. Ο Γκότας, στο 15ο λεπτό, πάτησε στην περιοχή και ένας παίκτης των τυπικά γηπεδούχων τον έριξε κάτω. Ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι ενώ απ' ό,τι λένε όσοι ήταν στο γήπεδο ήταν καθαρό πέναλτι.
Στο 30' , ένας παίχτης του Μαρμαρά χτύπησε με τον αγκώνα του τον νεοαποκτηθέντα John, η φάση όμως συνεχίστηκε με τον Αρδά να κλοτσάει τον παίχτη που είχε τη μπάλα και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Έτσι η Δόξα συνέχισε το παιχνίδι με δέκα παίκτες.
Λίγο αργότερα, στο 40', η ομάδα μας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή με τον Ζαχαράκη να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ.
Με το 1-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο.
Σχόλιο: Η ομάδα του Μαρμαρά απείλησε μόνο σε δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όπου στη μία έχασαν γκολ σε κενή εστία με τον Κούρα να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες της Δόξας έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο μη αφήνοντας την ομάδα του Μαρμαρά να αντιδράσει. Ο Ζαχαράκης πέτυχε το δεύτερο γκολ πλασάροντας από τα πλάγια τον αντίπαλο πορτιέρο, έκανε χατ-τρικ με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ολοκλήρωσε τη σπουδαία εμφάνισή του με το τέταρτο γκολ του, όπου κοντρόλαρε τη μπάλα με το στήθος και από το ύψος του πέναλτι "τέλειωσε" την ομάδα του Μαρμαρά.
Σχόλιο:Θα μπορούσε το σκορ να ανέβει κι άλλο, όταν ο Γκότας με καταπληκτικό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μαρμαρά.

Η ομάδα της Δόξας, δεν είχε τον προπονητή της κ. Καρανάσιο Αντρέα στον σημερινό αγώνα και τον αντικατέστησε προσωρινά ο Πάνος Δήμητσας, ένας σπουδαίος Ορμυλιώτης ποδοσφαιριστής που έπαιξε για πάρα πολλά χρόνια στην Ορμύλια.
Στο ντεπούτο του στον πάγκο της Ορμύλιας παρέταξε την εξής ενδεκάδα:
Νικολαΐδης, Κούρας, Καρυπίδης, John, Αρδάς, Μεμάϊ, Τσούτσης, Ντάλντος, Ζαχαράκης, Γκότας, Μπλιουκάς.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα μας στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της και δείχνει ότι αναγεννήθηκε στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.
Συγκεκριμένα, στον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου επικράτησε της Ιερισσού με 4-0, μετά έχασε στην έδρα της Αρναίας (4η) με 3-0. Έπειτα μετρά δύο συνεχόμενες νίκες με Άφυτο (εντός 1-0) και Μαρμαρά σήμερα.

Πλέον η Δόξα βρίσκεται στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς (4Ν -5Ι -10Η) και από εκεί που ένα μήνα πριν μαχόταν για την παραμονή στην κατηγορία, τώρα όχι μόνο ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με τη φόρμα και τη φόρα που έχει μπορεί να ανέβει κι άλλο στη βαθμολογία.

Επόμενο παιχνίδι για τη Δόξα, το επόμενο σαββατοκύριακο στο γήπεδο της Ορμύλιας με αντίπαλο την ομάδα του Στρατωνίου που δοκιμάζεται αύριο μέσα στα Πλάγια.
Το Στρατώνι βρίσκεται μία θέση πάνω από τη Δόξα με 19 βαθμούς.

Ευχαριστούμε τον παίκτη της Δόξας, Γκότα Δημήτρη για την αναλυτική περιγραφή του αγώνα.