Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2013

Κάθε βδομάδα και χρυσό!

Εδώ, ο Αντώνης προσπαθεί να αποφύγει μία μηχανή που κινούταν αντίθετα.
Ο τίτλος αναφέρεται φυσικά στα κατορθώματα του συντοπίτη μας, Αντώνη Παπαδημητρίου, αφού μέσα σε μία βδομάδα κατάφερε να κερδίσει δύο χρυσά μετάλλια, το πρώτο στον Μαραθώνα στις 8/9, ενώ το δεύτερο, χθες, στον ημιμαραθώνιο των Γιαννιτσών.
Στην εκκίνηση του ημιμαραθωνίου, όπως μας ενημερώνει το runningnews.gr, βρέθηκαν 385 αθλητές και αθλήτριες. Νικητής στους άνδρες, ήταν όπως ήδη αναφέραμε ο Αντώνης με 1.13.19, ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η πρωταθλήτρια στο βάδην, Δέσποινα Ζαπουνίδου με  1.31.17.

Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου 2013

Πρώτος ο Αντώνης Παπαδημητρίου, στον πρώτο ημιμαραθώνιο του Μαραθώνα

Στην ιστορική πεδιάδα του Μαραθώνα, ο Δήμος Μαραθώνος και ο Σύλλογος Τελμησσός Μαραθώνος, συνδιοργάνωσαν σήμερα, Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου, υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και της Ελληνικής Ομοσπονδίας συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού υπέρ αποστάσεων, τον 1ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο, με απόσταση 21,097 χλμ. Ο αγώνας ήταν πιστοποιημένος από την ΑΙΜS διανύοντας ένα μέρος της ιστορικής, κλασσικής διαδρομής με εκκίνηση την μοναδική αφετηρία του Κλασσικού Μαραθωνίου και με τερματισμό την ίδια.

Ο αγώνας διεξήχθη με πολύ καλές καιρικές συνθήκες, είχε έντονο ανταγωνισμό και τελικός νικητής αναδείχθηκε στους άνδρες ο Αντώνης Παπαδημητρίου (Άρη Θεσ.) με τον πολύ ικανοποιητικό χρόνο 1 ώρα 15 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα. Στις γυναίκες επικράτησε η βετεράνος των μεγάλων αποστάσεων Χάϊντι Διακουμοπούλου με 1.27.57. Αυτονόητο ότι και οι δύο χρόνοι αποτελούν τα πρώτα ρεκόρ αγώνα.

Σαματάς-στην-Ορμύλια: Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική για τον Αντώνη, μια και επέστρεψε στους αγώνες μετά από τετράμηνη απουσία (σ.σ. 18 Μαΐου - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. - Μέγαρα) λόγω ενός τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Όχι μόνο δείχνει ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό, αλλά βρίσκεται επίσης σε μεγάλη φόρμα, γεγονός που φανερώνει ότι σύντομα θα έχει και νέες επιτυχίες!